رژیم صهیونیستی در موقعیتی نیست که بخواهد ایران را تهدید کند

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس،«علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان ظهر امروز سه‌شنبه در اولین نشست مطبوعاتی خود در محل سازمان انرژی اتمی، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تصویب پیشنهاد ایران در آژانس مبنی بر ممنوعیت حمله به تاسیسات اتمی، بیانگر چه جایگاه و موقعیتی در کشورمان است، گفت: این موضوع که با همراهی کشورهای جنبش عدم تعهد نیز همراه بود، نشانگر این است که برخلاف ادعایی که می‌شود ایران در مجامع بین‌المللی تنهاست، این چنین نیست و این موضوع گواهی این مدعاست.
وی افزود: این اعتقاد در آنجا بود که این اقدام جمهوری اسلامی به نتیجه نخواهد رسید ولی به لطف خداوند متعال اقدام ایران به نتیجه رسید و با قطعنامه دیگری که سالها بود به نتیجه نمی‌رسید و آن قطعنامه توانمندی هسته‌ای رژیم صهیونیستی است، همراه شد که این دو قطعنامه جایگاه رژیم صهیونیستی را در افکار عمومی جهان دچار یک تزلزل قوی کرد.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: علی رغم اینکه رژیم صهیونیستی همواره می‌گوید ما متعهد به تعهدات بین‌المللی هستیم ولی بعد از صدور این قطعنامه و صدور آن بیانیه به فوریت آنها را رد کرد و برخلاف ادعای خود عمل کرد.
به گفته وی منطق زور در دنیا حکم می‌کند به جای اینکه سلاح هسته‌ای را از دست کسانی که دارنده این سلاح هستند خارج کند، به کسانی که نه سلاح دارند و نه از نظر ایدئولوژی و مبانی دینی به داشتن و تولید سلاح اعتقاد دارند، می‌گوید که نباید سلاح داشته باشد.
وی به بیانیه مقام معظم رهبری در خطبه‌های عید سعید فطر که اعلام کردند داشتن سلاح هسته‌ای حرام است، اشاره کرد و با بیان اینکه این یک امر حکومتی است،‌گفت: این یک نوع تناقض در رفتار ناشی از منطق قدرت است.
رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی ایران در بعد پادمانی هیچ مطلب مورد سوالی ندارد و موضوع مطالعات ادعایی نیز ارتباطی به امور پادمانی ندارد چرا که آنجا ادعا شده که ایران به دنبال ساخت موشک با کلاهک‌های بزرگ است.
صالحی با بیان اینکه این ادعاها همانند یک فیلم سینمایی است، اظهار داشت: این ادعا همانند فیلمی است که انسجامی دارد، اول و انتهایی دارد ولی آخر سر می‌گویند که این یک فیلم خیالی است. همانطور که آنها یک سری اسناد را جمع کردند و این اسناد انسجام دارد و فراگیر است ولی خود آژانس بین‌المللی انرژی گفته نمی‌توانیم اصالت این اسناد را تایید کنیم خوب بیان این یعنی این فیلم خیالی.
وی با تاکید بر اینکه ما در بعد پادمانی کاملا شفاف عمل کردیم، گواه بر این شفافیت را گزارش اخیر البرادعی دانست و افزود: اگر مطالبی در بعد پادمان بود که هنوز انجام نگرفته باشد قطعا در گزارش منعکس می‌شود و به همین خاطر است که ما بر اساس توافقی که با آژانس انرژی اتمی داشته و داریم، بعد از مراحلی که طی شده بایستی مسیر پادمانی و روند پادمانی ایران روندی معمول باشد و هر سوالی هم که دارند ما در چارچوب امور پادمانی به آن پاسخ می‌دهیم.
وی با بیان اینکه هر ساله در آژانس کتابچه‌ای منتشر می‌شود که در آن هر کشور عضوی که در فعالیت‌های هسته‌ای‌اش دچار اختلالی شده نامش در این کتاب منعکس می‌شود، ‌گفت: هر ساله کشورهایی در این کتابچه قرار دارند برای مثال زمانی که من نماینده ایران در آژانس بودم، در این کتابچه عنوان شد که کره جنوبی تا 70 درصد غنی‌سازی می‌کند و آنها هم پذیرفتند ولی بعد پرونده این کشور بسته شد. در صورتی که بعد از آن ادعا کردند که ایران بیش از 40 تا 50 درصد غنی سازی کرده و هر چه ما گفتیم این آلودگی وارداتی است، گوش ندادند و برای این چند سال در مطبوعات این ادعای خارجی‌ها منعکس می‌شد اما ما روی حرف خود ایستادیم و آنها بعد از چند سال آمدند و اعلام کردند که این آلودگی وارداتی بوده است، همچنین درباره یک کشوری دیگری در منطقه که نام آن را نمی‌برم، مدعی شدند و پرونده‌اش را بستند.
رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: این معیارهای دوگانه خودشان را نیز با تناقض روبرو می‌کند، ما به اندازه کافی شفاف هستیم و همواره بر همکاری خودمان با آژانس تاکید داشتیم و این همکاری را روز به روز بیشتر و عمیق‌تر خواهیم کرد و آینده گواه این مطلب خواهد بود.
خبرنگار دیگری پرسید آیا پرداخت غرامت از روسیه بابت دیرکرد راه‌اندازی نیروگاه اتمی بوشهر مدنظر ایران قرار دارد که وی پاسخ داد: نیروگاه اتمی بوشهر مراحل خود را طی می‌کند و ما اصلا در وادی غرامت و دیرکرد نیستیم.
وی در خصوص اینکه آیا سامانه نظارتی و کنترل در نیروگاه بوشهر از سوی آژانس نصب شده است، گفت: نظارت و کنترل آژانس در بوشهر مثل تاسیسات هسته‌ای دیگر است، آنها دوربین‌های خود را در آنجا مستقر کردند و به طور مداوم بازدید می‌کنند و هیچ مشکلی در این خصوص ندارند.
صالحی بار دیگر تاکید کرد که نیروگاه اتمی بوشهر یک استثناست.
به گزارش فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به سوالی با اشاره به بسته پیشنهادی ایران گفت:‌ در بسته پیشنهادی مسائل اصلی که مرتبط می‌شود با وضعیت جهانی در ابعاد مختلف اقتصادی،‌ امنیتی و اجتماعی و فرهنگی مطرح است و البته افراد آزاد هستند که هر سوالی کنند، آنجا قید بر این نیست که کسی سوالی نکند و یقینا نماینده ایران از اشراف و آمادگی کامل برخوردار است که نسبت به هر سوالی پاسخگو باشد ولی چارچوب ما برای مذاکره بسته پیشنهادی است.
وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تحریم ایران و با بیان اینکه کشورمان علیرغم تحریم‌ها توانست این دستاوردهای عظیم را کسب کند، گفت: من چهار سال در سازمان کنفرانس اسلامی بودم و از وضعیت جهان اسلام از نزدیک با خبرم، به کشورهای مختلف سفر داشته‌ام و شاهد هستم که ما پیشتازترین کشور در جهان اسلام در ابعاد علمی و فناوری هستیم، اولین کشور جهان اسلام هستیم که توانستیم ماهواره در مدار بگذاریم، اولین کشور هستیم که توانستیم کلونی حیوانات را انجام دهیم، اولین کشور جهان هستیم از حیث صدور و نشر کتاب پیشتاز هستیم و به قول دبیرکل سازمان کنفرانس اسلامی ایران بهشت کتاب است.
به گفته صالحی ما دومین کشور جهان اسلام از حیث تولید علم بعد از ترکیه هستیم که در چند سال آینده از ترکیه جلو خواهیم افتاد لذا تحریم موثر است ولی هم جنبه‌های سلبی و هم ایجابی دارد.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: خوشبختانه ایران توانست از جنبه‌های ایجابی تحریم به نحو احسن استفاده کند، ما امیدواریم تحریم نباشد ما این را نمی‌گوییم که تحریم چیز خوبی است ولی می‌خواهم بگویم تحریم بازدارنده این ملت نبوده است.
وی در مورد همکاری‌های لغو شده ایران با آژانس که سوال یکی دیگر از خبرنگاران بود نیز با بیان اینکه اطلاعی از این موضوع ندارد، اظهار داشت‌: اتفاقاً ما یکی از کشورهای پیشتاز در استفاده از همکاریهای فنی با آژانس هستیم و الان برخی کشورهای غربی استثناعاً برخی از پروژه‌های ایران را برای تربیت نیروی انسانی تامین مالی می‌کنند.آنچه در افکار است با واقعیت متفاوت است.
معاون رئیس جمهور بار دیگر در خصوص نیروگاه بوشهر با تاکید بر اینکه من به راه‌اندازی نیروگاه بوشهر اطمینان دارم ولی نمی‌خواهم تاریخی را علنی کنم چون ممکن است مساله‌ای پیش آید.
وی در خصوص نگاه جمهوری اسلامی ایران به روسیه نیز گفت:‌ نگاهم را بر اساس انصاف می‌گذارم، غربی‌ها که تعهد داشتند نیروگاه بوشهر را تمام کنند آن را نیمه تمام رها کردند اما روسیه نیروگاه را می سازد این بدین معناست که غرب متاسفانه به هیچ تعهدی پایبند نیست.
معاون رئیس جمهور در خصوص پروتکل الحاقی هم گفت: این یک امر حاکمیتی است، خیلی از کشورها هنوز پروتکل الحاقی را امضا نکردند و عضو ان پی تی و آژانس هستند اما ما داوطلبانه این پروتکل را برای نشان دادن حسن نیت اجرا کردیم و دیدیم چگونه پاسخ دریافت کردیم. افکار عمومی غرب باید پاسخ دهد به کار گیری پروتکل الحاقی چه نتیجه‌ای داد، از نظر ما پروتکل یک امر کنار گذاشته شده است و تصمیم در این خصوص به نظام برمی‌گردد.
وی در خصوص تثبیت فناوری هسته‌ای و در ارزیابی خود از تهدیدات نظامی علیه تاسیاست هسته‌ای ایران گفت: در خصوص تثبیت فناوری هسته‌ای یکسری ترتیبات اولویت دار گذاشتیم، ما از این به بعد بیشتر روی تحقیق و توسعه تمرکز خواهیم کرد تا تولیدات، یعنی می‌خواهیم تولیدات را بهتر و بهتر کنیم لذا روی تحقیق و توسعه توجه بیشتری خواهیم کرد.
وی گفت:‌ تا به امروز ضرورتی داشت که ما تولید بیشتری کنیم تا از یک مراحلی عبور کنیم، اما الان دیگر ما از آن خط قرمزها عبور کردیم و ایران دارنده چرخه کامل سوخت هسته‌ای است. بین کشورهای اسلامی و شاید در بین کشورهای در حال توسعه جزو کشورهای استثنایی هستیم که بر کل چرخه سوخت اشراف داریم.
وی همچنین نسبت به انعقاد قرارداد هسته‌ای کشورهای حوزه خلیج فارس ابراز خرسندی کرد و گفت: تا به امروز غربی‌ها می‌گفتند ایران چه نیازی به نیروگاه هسته‌ای دارد اما ما یک کشور 70 ملیلیونی هستیم، اما کشور کوچکی مثل امارات با آن حجم صدور نفت به دنبال انرژی هسته‌ای است.
وی از کشورهای همجوار به خصوص کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دعوت کرد که از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کنند.
صالحی با اشاره به سخنرانی خود در آژانس گفت: در این سخنان اعلام کردم که ما در اصفهان آمادگی ارائه خدمات تبدیل اورانیوم را داریم، ما آمادگی برگزاری کارگاههای آموزشی و فنی برای کشورهای دوست و به خصوص همجوار و حوزه خلیج فارس را داریم که برایشان کارگاههای آموزشی برقرار کنیم، ورود به این عرصه برای کشورهایی مثل امارات امر میمونی است ولی نیاز به ایجاد زمینه‌های فراوان فنی و منابع انسانی دارد و در خصوص منابع انسانی هم اعلام میکنیم این آمادگی را داریم که همکاری تنگاتنگی با عزیزانمان در امارات و عربستان و ..داشته باشیم.
وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا از تجارب خود به این کشور برای انتخاب بهترین نیروگاه و حتی اندازه نیروگاه انتقال تجربه داشته باشد، چرا که بیش از 40 سال است که از عمر راکتور تحقیقاتی تهران می‌گذرد و نیروهای فراوان انسانی دارای تجارب باارزشی در راکتور فعالیت داشته‌اند.
رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه در خصوص تهدیدات رژیم صهیونیستی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران نیز با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در موقعیتی نیست که بخواهد چنین کاری کند، گفت: ما همه رقم اقدامات پیشگیرانه را چه از حیث پدافند غیرعامل و چه از حیث پدافند هوایی و نظامی انجام دادیم و به طور ادواری مانورهای متعددی در تاسیسات هسته‌ای ما انجام می‌گیرد، لذا این اطمینان را به ملت بزرگ ایران می‌دهم که هیچ حمله‌ای به تاسیسات صورت نخواهد گرفت.
وی با بیان اینکه هیچ تهدیدی را در آینده علیه تاسیسات هسته‌ای نمی‌بینیم، تصریح کرد: ولی هر تهدیدی را هم جدی می‌گیریم. تهدیدات را جدی می‌گیریم علیرغم اینکه مطمئنیم اتفاقی نخواهد افتاد. ما تمام اقدامات لازم را انجام دادیم و یقین داریم با هیچ حمله‌ای فعالیت‌های هسته‌ای ایران متوقف نخواهد شد، نخواهد شد و نخواهد شد.
رئیس سازمان انرژی اتمی در توضیح این که قطعنامه پیشنهادی ایران در دستور کار کنفرانس سالانه آژانس قرار گرفت و حتی در عدم تعهد هم تصویب نشد و تنها در بیانیه رئیس قرار گرفت، گفت: بیانیه ایران با اجماع تصویب شد که می‌توانست با آن مخالفت شود. ایران به سمت قطعنامه می‌رفت ولی هیچ وقت قطعنامه‌ای به کنفرانس آژانس پیشنهاد نداد، با توجه به مجموعه فضای سیاسی که آنجا بود اینطور دیده شد که بهتر است به عنوان بیانیه پیشنهاد مطرح شود که با اجماع همراه شود که این با قطعنامه تهدید اسرائیل توامان بود و یک پیام بسیار جدی به رژیم صهیونیستی داد.
صالحی اظهار داشت: اگر می‌خواست بیانیه به صورت قطعنامه باشد کشورهای غربی ممکن بود عدم اقدام را پیشنهاد دهند و بعد رای بیاورد و قطعنامه کلا از حیز انتفاع بیفتد و حتی بیانیه رئیس هم صادر نشود لذا ایران با یک هوشمندی این را تبدیل به یک بیانیه‌ای همراه اجماع و پشتیبانی عدم تعهد، سازمان کنفرانس اسلامی و دیگران کرد و همراهی آن با قطعنامه تهدید اسراییل یک پیام بسیار رسایی را به گوش جهانیان رساند که همزمان شدنش با روز قدس از الطاف الهی بود.
وی در خصوص اینکه بسته پیشنهادی ایران تنها ناظر به تئوری‌های کلی است، گفت: کدام مطلب جهانی است که کلی نیست، به طور مثال در بحث دموکراسی که غرب مدعی آن است و آمریکا تمام اقداماتش را در جهان بر آن معطوف می‌کند، آیا مطلب جدیدی مطرح شده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: به هر حال خواسته یا ناخواسته ایران به عنوان یک کشور مقتدر در جهان مطرح است و الان در رسانه‌های جهان نام ایران بیشتر مطرح می‌شود، این نشان از جایگاه ایران دارد. به گفته وی ایران بدون اینکه مراحل توسعه یافتگی را بر اساس معیارها طی کرده باشد از نظر تعاملات سیاسی در جایگاه یکک شور توسعه یافته قرار گرفته است و نشان از اهمیت ایران است.
معاون رئیس جمهور اضافه کرد: آنها انتظار داشتند در بسته پیشنهادی به عنوان یک متهم مطرح باشیم، اما ما خودمان را مجرم نمی‌دانیم ما خودمان را صاحب حق می‌دانیم و بر این اساس هیچ هراسی نداریم چرا که اگر صاحب حق نبودیم تا به امروز متزلزل می‌شدیم. ما می‌دانیم چه می‌کنیم و در چه موقعیتی هستیم بنابراین استوار و محکم حرفمان را می‌زنیم.
وی یادآور شد: زمانی که از آمریکا می‌پرسند برای چه در خلیج فارس آمدی با بی‌شرمی کامل می‌گوید برای حفظ حاکمیت ملی و اما ما که می‌خواهیم حاکمیت ملی ما‌ن را اعمال کنیم و از فناوری هسته‌ای بر اساس مقررات بین‌المللی استفاده کنیم می‌گویند حقی ندارید و حاکمیت ملی ما را رد می‌کنند اما آنها برای حفظ مصالح ملی خودشان هزاران کیلومتر لشگرکشی می‌کنند تحت عنوان حفظ منافع ملی‌مان.
وی در خصوص چارچوب تازه همکاری‌های ایران با آژانس هم به بازدید بازرسان آژانس از تاسیسات اراک اشاره کرد و گفت: ما به همان میزانی که به تعهداتمان پایبندیم نسبت به حقوقمان هم حساسیم اما در مواردی برای اظهار حسن نیت خودمان گاهی فراتر از تعهداتمان عمل کردیم مثل اینکه به طور داوطلبانه نسبت به پروتکل عمل کردیم.
صالحی خاطرنشان کرد: قطعنامه‌ای در خصوص تقویت پادمان در کنفرانس سالانه آژانس تصویب شد که در آن چند پیشنهاد ایران داد مبنی بر تاکید در تفاوت اساسی تعهدات حقوقی و اقدامات داوطلبانه کشورها در گزارشات آژانس، حفظ اطلاعات محرمانه به خصوص از سوی پرسنل آژانس، درج نظرات کشورها توسط آژانس در گزارشات سالانه آژانس، تاکید بر اطمینان از اصالت اطلاعات دریافتی آژانس از منابع آزاد که به تصویب رسید.
وی با اشاره به دیدار خود با دبیرکل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و با بیان اینکه این نشست بسیار خوب بود، گفت: آقای آمانو در آنجا اعلام کرد که استقلال رای خود را حفظ خواهند کرد، چرا که از این به بعد نماینده جامعه بین‌المللی است و نه نماینده کشور خاص.
رئیس سازمان انرژی اتمی به دعوت از دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای سفر به ایران اشاره کرد و گفت که وی این دعوت ایران را پذیرفته است.

/ 0 نظر / 16 بازدید