برنامه های هفته دفاع مقدس اعلام شد

به گزارش فارس سردار باقرزاده رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس صبح امروز در نشست خبری خود در ارائه برنامه های هفته دفاع مقدس اظهار کرد: همایش قرآن و دفاع مقدس در بیست و هفتم ماه مبارک رمضان (پنج شنبه) در حرم عبد العظیم حسنی برگزار خواهد شد تا محوری برای هماهنگی هر چه بیشتر برنامه های هفته دفاع مقدس باشد.
وی مجموعه فعالیت‌های بنیاد حفظ و ارزش‌های دفاع مقدس، ویژه هفته دفاع مقدس را در ابعاد مختلف هنری، ادبیات، پژوهشگاه دفاع مقدس، حوزه مشاوران جوان ، مهندسی و امور یادمان‌ها و رسانه را تشریح کرد و گفت: اجرای 7 قطعه نماهنگ تولید شده در صدا و سیما، پخش فیلم "چرخ پنجم درشکه "، استمرار برنامه تلویزیونی پلاک 8، انتشار مجله هنری پلاک 8 ویژه دفاع مقدس، اجرای 5 نمایش تئاتر در 5 نقطه از شهر تهران، شامل پارک دانشجو، پارک لاله و پارک ملت، پخش سرودهای حماسی در مترو، انتشار سی دی ویژه کودکان با عنوان "بابام ستاره شد " و تولید سری دوم مجموعه "گنجینه خاکی " از ویژه برنامه‌های حوزه هنر و معارف دفاع مقدس این بنیاد است.

* برنامه‌های حوزه ادبیات دفاع مقدس

سردار باقرزاده برگزاری جشنواره ربع قرن دفاع مقدس با محوریت تقدیر از تلاش نویسندگان دفاع مقدس و با هدف تجدید آثار فاخر در پنجم مهرماه، افتتاح 30 کتابخانه دفاع مقدس و رونمایی 21 عنوان کتاب جدید در این حوزه را از فعالیت‌های عمده حوزه ادبیات دفاع مقدس مرتبط با هفته دفاع مقدس عنوان کرد.

* برنامه‌های حوزه پژوهشگاه علوم دفاع مقدس

رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس، انتشار 5 جلد کتاب در موضوع دفاع مقدس در آئین مطبوعات خارجی جهان، شروع تدریس 2 واحد درسی آشنایی با دفاع مقدس، چاپ مجدد کتاب "نبرد دشت آزادگان "، چاپ کتابی تحت عنوان "عملکرد شورای امنیت در جنگ علیه ایران "، بهره برداری آزمایش از سامان جغرافیایی دفاع مقدس با محوریت نگاه به عملیات فتح المبین، راه اندازی بخش انگلیسی سایت پایداری، تولید نرم افزار تلفن همراه شامل کتب درسی دفاع مقدس و انتشار هفته نامه الکترونیکی در سایت ساجد را به عنوان دیگر برنامه‌های این بنیاد در حوزه پژوهشگاه علوم دفاع مقدس برشمرد.

* برنامه‌های حوزه مشاوران جوان

وی در ادامه نشست خبری خود گفت: برای اولین بار یک سری نمایشگاهی با عنوان، "اصلاح الگوی مصرف " در دفاع مقدس تهیه و طراحی شده که به دید عموم قرار داده می‌شود و در همین زمینه سی دی نمایشگاهی ویژه‌ای نیز طراحی شده است.
باقرزاده اظهار داشت: در قالب همکاری با دانشگاه برای برگزاری هفته دفاع مقدس در دانشگاه، نمایشگاه و فروشگاه دفاع مقدس در 10 دانشگاه منتخب تهران نیز برپا می‌شود و همین طور نشست های پرسش و پاسخی نیز در جوار بارگاه شهدای گمنام هر دانشگاه برگزار خواهد شد و تلاش می‌شود تا با حضور کارگردان به نام دفاع مقدس مجموعه‌ای از فیلم های این حوزه که تاکنون اکران نشده به نمایش در آید. همچنین برگزاری 30 اجرای تئاتر خیابانی از دیگر برنامه های هفته دفاع مقدس خواهد بود.

* برگزاری اردوی ویژه رزمی برای دانشجویان در شهرک سینمایی دفاع مقدس

رئیس بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس برگزاری اردوی ویژه رزمی برای دانشجویان در شهرک سینمای دفاع مقدس را یکی از برنامه‌های جذاب هفته دفاع مقدس ویژه جوانان و دانشجویان عنوان کرد و گفت: مجموعه‌ای از فعالیت ‌های رزمی برای شرکت کنندگان در این اردوی رزمی در نظر گرفته شده تا گوشه‌ای از صحنه‌های دفاع مقدس و فداکاری رزمندگان دلیر اسلام برای نسل جدید خلق شود.
وی ادامه داد: تجدید میثاق با شهدای گمنام دانشگاه‌ها، افتتاح 5 کانون دفاع مقدس در دانشگاه های تهران، خواجه نصیر الدین طوسی، علامه طباطبایی، شهید بهشتی و الزهرا (س) و برپایی مراسم شب خاطره در خوابگاه های دانشجویی از دیگر برنامه های این حوزه است.

سردار میرفیصل باقرزاده رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در ادامه نشست خبری امروز خود در تشریح برنامه‌های حوزه مهندسی و امور یادمان‌های این بنیاد اظهار کرد: انجام مراسم کلنگ‌زنی برج 40 متری یادمان شهدای کلک‌چال و افتتاح فاز اول حرم شهیدان گمنام " کهف‌الشهدا " ولنجک از برنامه‌های این حوزه است که تلاش شده در کنار اجرای تمامی برنامه‌ها نشاط‌ آوری، توجه به فرهنگ الگوی مصرف و نوآوری در این حوزه و به کارگیری همه ظرفیت‌ها در تعمیق برنامه‌ها مورد توجه اصولی قرار گیرد.
وی رژه گسترده نیروهای مسلح در جوار حرم امام (ره) در 31 شهریورماه را به عنوان یکی از برنامه‌های محوری این بنیاد در هفته دفاع مقدس عنوان کرد و گفت:‌ در این هفته تلاش شده تبلیغات شهری و میدانی زنده کننده حال و هوای دفاع مقدس و فرهنگ آن باشد و به سازمان ها و نهادها توصیه شده برای سازماندهی فعالیت‌های این هفته اقدام کند.

* نام‌گذاری روزهای هفته دفاع مقدس

باقرزاده روز سه شنبه 31 شهریور ماه را روز رزمندگان و سلحشوری، چهارشنبه 1 مهرماه را روز جانبازان و آزادگان و ایثارگران، پنجشنبه 2 مهرماه را روز شهیدان و عزت‌آفرینی، جمعه 3 مهرماه را روز زنان و دفاع مردمی با محوریت تبیین نقش زنان فداکار در دفاع مقدس، شنبه 4 مهر را روز سربازان و شهادت‌طلبی و لزوم توجه به پدافند غیرعامل، یکشنبه 5 مهر را روز فرماندهان و ولایتمداری و دوشنبه 6 مهر ماه را روز دانشجویان و استکبارستیزی عنوان کرد و اظهار داشت: در تمامی برنامه‌ها توجه به تعمق بخشی به این حوزه مورد تاکید جدی قرار گرفت.

* ما در گرفتن غرامت جدی هستیم

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان اینکه ما در گرفتن غرامت 8 سال دفاع مقدس جدی هستیم، اظهار کرد: معتقدیم در مقام اولویت‌بندی باید از دانه درشت‌ها آغاز کرد که البته روسیه نیز می‌تواند در شمار دانه‌درشت‌های پرداخت غرامت به ایران باشد.

* خاطرات دفاع مقدس هیچ وقت کهنه و نخ نما نمی‌شود

باقرزاده در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ویژگی‌های مجموعه برنامه‌های دفاع مقدس اظهار کرد: حرکت به سوی محتوا بخشی، انجام فعالیت‌های تحقیقی و اعمال برنامه‌های هدفمند از جمله برنامه‌های جدی بنیاد حفظ ارزش‌های دفاع مقدس است و معتقدیم باید با مرور دستاوردهای دفاع و باز تعریف آن برای نسل جوان فرهنگ حاکم بر آن روزگار را مورد توجه جدی قرار داد و از آن در دنیای امروز نیز بهره برد.
وی گفت: خاطرات دوران دفاع مقدس هیچ وقت کهنه و نخ‌نما نمی‌شود و مطالبات جوانان در حوزه دفاع مقدس و ضرورت پرداختن به آن روز به روز افزایش می‌یابد.

* ملتی که فتنه جنگ را در هم شکست، فتنه اخیر را نیز در هم می‌شکند

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان از فرهنگ دفاع مقدس در مواجهه با فتنه‌های دشمنان بهره برد، اظهار کرد: باید رمز موفقیت ملت ایران را در طول 30 ساله اخیر مورد واکاوی قرار داد و باید دانست ملتی که فتنه بزرگی با نام جنگ تحمیلی رادر هم شکست قادر و قائل به حل مسائل جاری نیز هست و البته در این مسیر می‌توان با یادآوری خاطرات، زمینه تذکری را برای دانستن عاملان این آرامش برای میهن به واسطه دلاورمردی رزمندگان فراهم کرد.
باقرزاده تاکید کرد:‌ آسایش خوشی ناشی از دلاورمردی رزمندگان نباید ته دل برخی از ما را بزند و برخی یادشان برود که چه هزینه‌ای و چه خون‌هایی در این راه داده شده است.
وی در پایان با اشاره به دیدار عصر امروز نویسندگان و فعالان فرهنگ حوزه دفاع مقدس با رهبر فرزانه انقلاب در پاسخ به پرسشی در خصوص بهره‌گیری برخی سیاسیون از نام شهدا در ایام انتخابات اظهار داشت: این موضوع اگر چه قواعد الزام‌آ‌وری برای جلوگیری از این رفتار وجود ندارد اما باید بدانیم که نباید برای دست یافتن کرسی‌ها از نام و یاد شهدا بهره‌برداری کرد.

/ 0 نظر / 16 بازدید