برگی از خاطرات دفاع مقدس

به یاد عملیات بیت المقدس
برگی از خاطرات دفاع مقدس

بیش از بیست ماه از آغاز جنگ تحمیلی استکبار علیه جمهوری نوپای اسلامی ایران می گذشت و شهر خرمشهر همچنان در چنگ نیروهای ارتش عراق قرار داشت...

عملیات فتح المبین در منطقه غرب دزفول و شوش اخیرا به پایان رسیده و نتایج شگفت انگیز آن روح تازه ای در کالبد رزمندگان اسلام دمیده بود. فرماندهان جنگ بر آن بودند تا فرصت ابتکار عمل و کشاندن جنگ به یک شکل فرسایشی و بلند مدت از دشمن گرفته شود بویژه آنکه فصل گرمای طاقت فرسای جنوب کشور در راه بود.

 

عملیات پیروزمندانه فتح المبین که با آزادسازی بخش گسترده ای از خطه خوزستان در شمال غرب این استان پایان پذیرفته بود، راه را برای آزادسازی مناطق خرمشهر، شلمچه، هویزه و بخش های دیگر هموار ساخته بود چرا که این محدوده وسیع بر خلاف منطقه عملیاتی فتح المبین فاقد عارضه و ناهمواری زمینی بود. البته دشمن در غرب رودخانه کارون که در قلب شهر خرمشهر جاری است، استحکامات و موانع پیشرفت را احداث و 36 هزار نفر از نیروهای خود را در خطوط پدافندی پیچیده ای متمرکز و مستقر کرده بود. گذر از چنین خط مرگباری به یک معجزه و کاری خدایی شبیه بود. همچنان که حضرت امام خمینی (ره) و فرمانده کل قوا به محض آزاد سازی خرمشهر فرمودند: خرمشهر را خدا آزاد کرد.

 

سرانجام در ساعت 30 دقیقه بامداد 10 اردیبهشت ماه 1361 نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به فرماندهی قرارگاه مشترک سپاه و ارتش و 3 قرارگاه عملیاتی قدس در منطقه سوسنگرد  محور شمالی کرخه نور، و قرارگاه فتح در منطقه دارخویین و قرارگاه نصر در شمال خرمشهر، حمله سراسری خود را از منطقه عمومی رودخانه کرخه نور و غرب رودخانه کارون به منظور آزاد سازی خرمشهر و مناطق شمالی آن و عقب راندن دشمن تا مرز بین المللی آغاز نمودند.

 

همچنین از سوی ستاد جنگ مقرر شده بود تا در جریان این عملیات شهرهای اهواز، حمیدیه و سوسنگرد از برد توپخانه سنگین و دور برد دشمن خارج شوند.

 

پیش از آغاز این عملیات از سوی قرارگاه کربلا، رمز حمله به نام مبارک یا علی بن ابیطالب (ع) مصادف با سیزدهم رجب در نخستین دقایق دهم ارددیبهشت ماه 1361 به نیروهای تحت امر صادر شد. پس از 25 روز تلاش برای آماده سازی مقدمات و انجام طرح بزرگ عملیات، به منظور رویارویی با مشکلات احتمالی، از جمله آبگرفتگی های غیر طبیعی که دشمن بر سر راه رزمندگان ایجا کرده بود و پیچیدگی مواضع و حجم ماشین آلات زرهی و نیروهای پیاده دشمن و انجام چهار مرحله عملیات تهاجمی در منطقه ای به وسعت 6000 کیلومتر مربع، همه چیز برای یک حمله بزرگ مهیا بود. سرانجام در تاریخ 3 خرداد ماه 1361 خرمشهر که با 34 روز مقاومت در برابر دشمن سقوط کرده بود پس از 575 روز اشغال و ویران شدن خانه ها و اماکن عمومی و دولتی، در کمتر از 48 ساعت آزاد و پاکسازی شد و به آغوش میهن اسلامی بازگشت. بازتاب این پیروزی شگرف تا مدت ها در رسانه های جهان در صدر تمام اخبار و گزارش ها بود. فتح خرمشهر به منزله بزرگترین پیروزی نظامی- سیاسی جمهوری اسلامی در جریان جنگ تحمیلی و مهلک ترین ضربه بر پیکره دشمن تلقی شد

/ 0 نظر / 16 بازدید